Ana Sayfa / Dünya / Kızılhaç’ta Yolsuzluk Depremi

Kızılhaç’ta Yolsuzluk Depremi

Kızılhaç yardım örgütü Batı Afrika’da Ebola salgınıyla mücadele kapsamında toplanan parada yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı.

Kızılhaç, Batı Afrika’da Ebola salgınıyla mücadele için yardımseverlerden toplanan 6 milyon doların Kızılhaç personeli ve bir bankanın çalışanları tarafından çalındı. Kızılhaç yardım örgütü 2014- 2016 yılları arasında Sierra Leone, Liberya ve Gine’de 11 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola salgını için toplanan 124 milyon dolarla ilgili iç soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma kapsamında Sierra Leone’de Kızılhaç personeli ve bir banka çalışanı tarafından 2,13 milyon dolar çalındığı ortaya çıktı.

Kızılhaç örgütü çalışanı ve bir banka çalışanı Liberya’da 2,7 milyon dolar, Gine’de ise 1,17 milyon dolar çaldı. Yapılan yolsuzlukla ilgili 2 soruşturma halen sürüyor.

Fonlar Takip Edilecek

Kızılhaç örgütü Sierre Leone başkanı, Kızılhaç’ın bölgede verdiği fonların tek tek takip altına alınacağını belirtti. Bu fonların geri alınması için ellerinden geleceklerini ifade etti. Ayrıca Kızılhaç örgütü yolsuzlukla mücadele edebilmek için yüksek risk taşıdığını tespit ettiği ülkelerde nakit harcamaya limit getirme kararı aldı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Mısır’da Ölü Sayısı Artıyor

Bu sabah Mısır’ın Ariş kentinde cuma namazının gerçekleştiği sırada patlama gerçekleşti. Olay yerinde bulunan Reuters …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir