Ana Sayfa / Dünya / Kritik Noktalar Peşmerge Güçlerinde

Kritik Noktalar Peşmerge Güçlerinde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Suriye arasında peşmerge güçleri tarafından gayri resmi sınır kapısı kabul edilen sınır kapısı Fişhabur kontrolü Peşmerge güçlerine geçti.

1991 yılından beri Irak Kürt Bölgesel Yönetimi denetimindeki Fişhabur sınır kapısı el değiştirdi. Peşmerge güçleri yaptıkları açıklamada Fişhabur sınır kapısının kendi kontrollerinde olduğunu ve henüz bölgeye Irak güçlerinin intikal etmediklerini açıkladı. Peşmerge yetkilileri Fişhabur sınır kapısının kendi kontrolüne geçtiğini açıklamasından sonra Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Peşmerge güçleri yaptıkları açıklamada ayrıca Fişhabur sınır kapısının geçişlerin normal şeklinde devam ettiğini, Fişhabur’da yaşanan olaylardan sonra herhangi bir askeri hareketlilik olmadığını belirtti.

Suriye’ye Açılan Tek Sınır Kapısı

Duhok vilayeti sınırları içerisinde kalan Fişhabur sınır kapısı Kürt bölgesinden Suriye’ye açılan tek kapısı olmasıyla önemli bir jeopolitik bir konuma sahip durumda. Irak askeri kuvvetleri Rabia sınır kapısını ele geçirdikten sonra Fişhabur sınır kapısı Irak- Suriye arasında aktif olan tek sınır kapısı olarak kalmıştı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Mısır’da Ölü Sayısı Artıyor

Bu sabah Mısır’ın Ariş kentinde cuma namazının gerçekleştiği sırada patlama gerçekleşti. Olay yerinde bulunan Reuters …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir