Ana Sayfa / Dünya / Macron ve Barzani Görüştü

Macron ve Barzani Görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, IrakKürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Elysee Sarayı’nda yapılan görüşme ardından basın toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda Barzani’nin yanında yardımcısı Kubad Talabani de yer aldı. Macron Irak’ta yaşayan Kürtlerin haklarına önem verdiğini söylerken, IKBY Başkanı Barzani ile birlikte terörle mücadele kapsamında Peşmerge konularını tartışlarını bildirdi.

Barzani ile 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen gayrimeşru referandum hakkında konuştuklarını söyleyen Macron, Fransa’nın Irak’ın güçlü ve toprak bütünlüğünün korunmasını istediğini belirti.

‘Irak’ın toprak bütünlüğünü önemsiyoruz’

Irak’ın kuzey bölgesinde Ekim ayı içerisinde yapılan ateşkesin çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Macron, Irak’ta yapıcı bir ulusal diyaloğun sağlanması için Fransa’nın da çağrıda bulunduğunu ekledi.

Kurulacak olan bu diyalog için Irak’ın hudutlarının federal olarak kontrolünün resmi olarak kabul edilip tanınmasının altını çizen Macron, Irak’taki Kürtlerin ve toprak bütünlüğünün korunup devam etmesi için elinden geleni yapacağını da vurguladı. Talabani’nin Kürt halkının gözünde burada olmasının önemli bir sembol olarak görüldüğünü eklerken, bunun için her adımın atılacağını da belirtti.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

NATO’dan Özür Açıklaması

8-17 Kasım 2017 tarihlerinde Norveç’in Oslo kentinde Triden Javelin isminin verildiği ve NATO Müşterek Harp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir