Ana Sayfa / Dünya / Suudi Arabistan Yemen’in Başkentini Vurdu

Suudi Arabistan Yemen’in Başkentini Vurdu

Suudi Arabistan jetleri Yemen’in başkenti Sana’yı vurdu.

Suudi Arabistan öncülüğünde yer alan koalisyon jetleri Yemen’in başkenti Sana’daki Savunma Bakanlığı’nı vurdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait jetler Husi’lerin kontrolünde bulunan Savunma Bakanlığı binasına bu hafta içinde 2. kez saldırı yaptı. Yemen’de Husi’lerin egemenliğinde bulunan SABA Haber Ajansı ise yaşanan saldırı nedeniyle çevredeki iller ile kamu ve özel mülklerde büyük bir yıkım yaşandığını açıkladı.

Suudi Arabistan öncülüğünde koalisyon jetlerinin gerçekleştirdiği saldırıdan sonra Yemen halkı saldırının gerçekleştiği bölgede toplanarak saldırıyı gerçekleştiren Suudi yönetimi protesto etti.

 Suudi Arabistan ve Yemen Arasında Gerginlik Bitmiyor

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın devam ettiği Yemen’de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimi 2014 yılında beri Husi’lerin elinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Yemen’den Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısı gerçekleşmişti. Riyad yönetimi gerçekleştirilen balistik füze saldırısından Husileri ve İran’ı sorumlu tutmuştu. Suudi Arabistan güçlerinin Sana’ya gerçekleştirdiği hava saldırısının geçen hafta Riyad saldırısının karşılığı olarak değerlendirildi.

 

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Mısır’da Ölü Sayısı Artıyor

Bu sabah Mısır’ın Ariş kentinde cuma namazının gerçekleştiği sırada patlama gerçekleşti. Olay yerinde bulunan Reuters …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir