Ana Sayfa / Eğitim / İstanbul Üniversitesi’nde Ders Skandalı

İstanbul Üniversitesi’nde Ders Skandalı

Sayıştay Üniversiteler hakkında yaptığı incelemelerde bir İstanbul Üniversitesi’nde skandalla karşılaştı.

Sayıştay, İstanbul Üniversitesiyle ilgili 2016 yılına ait  hazırladığı denetim raporunda, maaş karşılığı hiç ders vermemiş çok sayıda üniversite öğretim üyesi olduğunu ortaya çıkardı. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen mevzuata göre öğretim üyeleri aldıkları maaş karşılığında haftada en az 10 saat, öğretim görevlileri ve okutmanlar ise haftada en az 12 saat ders vermek zorundalar. Mevuzata uymayıp üniversite bünyesinde çok sayıda üniversite öğretim üyesinin maaş karşılığı vermekle yükümlü olduğu ders saat sayısını tamamlamadığı tespit edildi.

İstanbul Üniversitesi ise açıklama yaparak kendin 3 gerekçe ile savundu. İstanbul Üniversitesi gerekçelerini ; Öğretim üyelerinin yurt içinde ve yurt dışında görevlendirilmeleri,

Bazı fakültelerde öğretim üyelerinin belirli bir dalda uzmanlaşıncaya kadar ders verdirilmemesi,

Tıp fakültesinde bazı öğretim üyelerinin programının akademik takvime uymadığı gerekçesiyle derslere giremesi şeklinde sıraladı.

Soruşturma Devam Ediyor.

Sayıştay hazırladığı raporla ilgili İstanbul Üniversitesi’nden savunma istemişti. Sayıştay İstanbul Üniversitesinin kendilerine sunduğu 3 gerekçeyi yeterli bulmadı. Konu hakkında soruşturma sürüyor.

Hakkında Sinan Özdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir