Ana Sayfa / Eğitim / Waldorf Eğitim Sistemi Nedir?

Waldorf Eğitim Sistemi Nedir?

Avrupa yaygınlaşan Waldford eğitim sistemi yaygınlaşmaya başladı. Eğitim sisteminin yaratıcısı bilim adamı ve filozof olan eğitimci Rudolf Steiner tarafından ortaya çıkarıldı. Rudolf Steiner’in Stuttgart’ta buluna bir fabrikanın işçilerine verdiği konferans sırasında yayılmaya başlamıştır.

 

Waldorf Eğitimi’nin temelinde çocukların ruhsal, duygusal,, sosyal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü bir şekilde gelişmeleri amaçlanır. Rudolf Steiner’e göre her çocukta belli bir potansiyel vardır ve eğer doğru bir ortam içerisinde yetişirse bu potansiyel ortaya çıkar. Bu potansiyelin ortaya çıkması için de asla acele edilmemesi gerekmektedir.

Ödev ve not sistemi yok

Waldorf Eğitim Sistemi’nde takvime göre çocukları okul yaşının belirlenmesi yanlış olarak görülür. Burada dikkat edilmesi gerekenin bireysel gelişim olduğu ifade edilir. Çocukların var olan baskı ve ezber ortamlarından sıyrılıp, doğayla iç içe olabileceği ve gündelik yaşamın içerisinde adapte edilen bir eğitim sistemine tabi tutulması amaçlanır.

 

Ödev, not sistemi gibi yaklaşımların bulunmadığı Waldorf yaklaşımında eğitim oyunla iç içe getirilmiş, çocukların algısının her an canlı olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Burada öğretmenlere düşen en büyük görev ise özgür bireyler yetiştirmeleridir.

Hakkında Sinan Özdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir