Ana Sayfa / Eğitim / Yerli PİSA Sonuçları Açıklandı

Yerli PİSA Sonuçları Açıklandı

Geçtiğimiz sene Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ileriye yönelik eğitim politikaları kapsamında geliştirme çalışmalarında kullanmak üzere, Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi’ni tamamladı. Proje akademik çevrelerde Türk usulü Pisa olarak anılırken, ABİDE’nin ilk sonuçları yayınlandı.

İlk açıklanan sonuçlarda Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 19’u fende, yüzde 26,4’ü matematikte en alt düzeydeyken, projeye 81 il 495 ilçede bulunan 1299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisi katıldı. Araştırma kapsamında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler olmak üzere açık uçlu ve çoktan seçmeli sorular çocuklara yöneltildi.

Başarılı öğrenci akranlarının baskısına daha çok maruz kalıyor

Sonuçlarda öğrencilerin akran zorbalığıyla karşı karşıya kaldığında başarısının düştüğü ve akademik olarak başarılı olan öğrencilerin bu zorbalığa daha çok maruz kaldığı görüldü. Bu sonuç sadece ABİDE’de deği PİSA ve TIMMS’de de ortaya çıkmıştı.

 

Eğitim düzeyi yüksek olan annenin çocuğunun da başarısını arttırdığı görülen araştırmada, özgüvenin de önemli bir faktör olduğu ve başarıyı arttırdığı görüldü. Aile baskısının ise çocuğun başarısını engellediği görülürken, öğretmenler tarafından verilen ödevlerde başarıyı düşürüyor.

Hakkında Sinan Özdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir