Ana Sayfa / Ekonomi / Dolar 3.60’da Sabitlendi

Dolar 3.60’da Sabitlendi

Dolar/TL güne yükselişe başlamasından sonra en yüksek 3.60 civarlarına çıktı ve saat 17.00 itibarıyla 3.60 seviyesinde sabitlendi. Artan jeopolitik risk algısı ve ABD’de son dönemde açıklanan makroekonomik verilerin beklentileri aşması ile küresel piyasalarda dolar talebinin arttığı gözlemleniyor. Dolar endeksi, bugün yüzde 0.2 değer kazanırken, gelişmekte olan ülke para birimleri ise yüzde 2’yi aşan kayıplara uğradı. Güney Afrika randı yüzde 2.3 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu, ondan sonra ise yaklaşık yüzde 1 kayıplarla Rusya rublesi, Türk lirası ve Meksika pesosu geldi.

Analistler, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası  toplantı tutanaklarındaki bilanço küçültme ve faiz artırım sürecine ilişkin ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını bildirerek, Kuzey Kore’nin dünkü füze denemesi ve Katar krizi ile ilgili gelişmelerin yatırımcılardaki jeopolitik risk algısını artırdığını belirtti. Dolar/TL’nin 3.60’ın üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 3.62 seviyesinin direnç olarak takip edileceğini söyleyen analistler, 3.56 seviyesinin ise destek konumuna geldiğini paylaştı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

YEKA İhale Tarihi Belli Oldu

Yenilenebilir enerji türlerinden olan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için yapılacak ihalenin tarihi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir