Ana Sayfa / Ekonomi / FED Politika Faizlerini Açıkladı

FED Politika Faizlerini Açıkladı

Birleşik Devletler Merkez Bankası’nın temmuz ayı toplantısı sonlandı. Merkez Bankası FED, piyasa beklentileri doğrultusunda hareket ederek politika faizlerini değiştirmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit tuttu.

Aralıkta 25 baz puan artabilir

Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği kararını duyurdu. FED, piyasa beklentileri doğrultusunda bir yol izledi. Beklenen politika faizleri değişmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabitlendi. ABD Merkez Bankası, geçtiğimiz ay son 11 yılın dördüncü ve bu yılın ikinci faiz artırımını gerçekleştirerek fonlama faizini 1,00-1,25 bandına getirmişti. Yapılan Temmuz toplantısında ise faizler aynı kaldı. FED’in politika faizini eylül ve kasım aylarında 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 10 seviyelerindeyken, aralıkta 25 baz puan artış bekleyenlerin oranı yüzde 41 seviyesinde.

Enflasyon %2’nin altında seyrediyor

ABD Merkez Bankası FED, karar ardından yaptığı açıklamada, 4.5 trilyon dolara kadar genişleyen bilançonun küçültülmesine göreceli yakın bir zamanda başlayacaklarını belirtti. Enflasyonun yüzde 2’nin altında seyretmeye devam ettiğini ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında yükselmesini beklediklerini söyleyen FED yetkilileri, ayrıca ekonomi için kısa vadeli risklerin aşağı yukarı dengeli olduğunu ve enflasyonu izlediklerini aktardılar.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

YEKA İhale Tarihi Belli Oldu

Yenilenebilir enerji türlerinden olan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için yapılacak ihalenin tarihi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir