Ana Sayfa / Ekonomi / FED Yönetimi Küçülme İşaretleri Veriyor

FED Yönetimi Küçülme İşaretleri Veriyor

Fed Yetkilisi Lael Brainard: “Gelecek makroekonomik veriler, güçlü iş gücü piyasası ve sıkılaşan ekonomik faaliyetleri desteklerse, bilançonun kademeli olarak küçültülmeye başlanmasının uygun olacağına inanıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Bilanço ve faiz politikası hakkında konuştu.

Birleşik Devletler Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Brainard, “Gelecek makroekonomik veriler, güçlü iş gücü piyasası ve sıkılaşan ekonomik faaliyetleri desteklerse, bilançonun kademeli olarak küçültülmeye başlanmasının uygun olacağına inanıyorum.” sözlerini kullandı. Brainard, Fed New York Şubesi ve Columbia Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği panelde, Fed’in bilançosu ve faiz politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fed’in yaklaşık 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu yakın zamanda küçültmeye başlamasının uygun olacağını bildiren Brainard, “Gelecek makroekonomik veriler, güçlü iş gücü piyasası ve sıkılaşan ekonomik faaliyetleri desteklerse, bilançonun kademeli olarak küçültülmeye başlanmasının uygun olacağına inanıyorum” dedi.

Faiz artışında daha ihtiyatlı olunmalı.

Brainard, bilançonun küçültülmesiyle faiz artışlarının dengeli ve eşit olmaması durumunda, bunun döviz kuru üzerinde önemli etkilerinin olabileceği uyarısını yaptı. Enflasyonla ilgili gelişmelerin dikkatle incelenmesi gerektiğinin altını çizen Brainard, Fed’in gelecekteki faiz artış kararlarında da ihtiyatlı davranması gerektiğini belirtti.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

YEKA İhale Tarihi Belli Oldu

Yenilenebilir enerji türlerinden olan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için yapılacak ihalenin tarihi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir