Ana Sayfa / Ekonomi / IMF Ekonomi Değerlendirme Raporu Hazırladı

IMF Ekonomi Değerlendirme Raporu Hazırladı

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Dünya Ekonomik Görünümü Temmuz 2017 güncellemesinde küresel ekonomi ve gelişen piyasalarla ilgili değerlendirme yaptı. IMF yaptığı değerlendirmede, “Gelişen Avrupa’da büyümenin, esas olarak Türkiye’deki yüksek büyüme tahmininin desteğiyle, 2017 yılında hızlanması tahmin ediliyor” şeklinde ifadeler kullandı.

İhracat son çeyrekte toparlandı

Değerlendirmede, 2016 yılının son çeyreğinde ve 2017’nin ilk çeyreğinde ihracatın güçlü bir şekilde toparlandığı ifadesi kullanıldı. IMF, Euro Bölgesi’nde ticaretin iyileşmesiyle birlikte Türkiye’ye ilişkin dış talebin daha güçlü olacağı tahmininde bulunuyor. Raporda global ekonomide iyileşmenin ivme kazandığının altı çizildi. 2017 ve 2018 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 3,5 ve 3,6’da kaldı.

Türk mallarına talep artacak

Kurum raporunda Türkiye ile ilgili tek değerlendirme “Yükselen ve Gelişen Avrupa” başlığı altında yer aldı. Söz konusu ülke grubundaki büyümenin, Türkiye’ye ilişkin pozitif beklentilere paralel olarak hızlanacağı bildirilen raporda, “Türkiye’nin ihracatı 2016’nın son ve 2017’nin ilk çeyreğinde güçlü toparlandı” ifadeleri kaydedildi. Hazırlanan raporda ayrıca Türk mallarına yönelik dış talebin Avro Bölgesi ülkelerine yönelik olumlu beklentilerle artabileceği tahmin ediliyor.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

YEKA İhale Tarihi Belli Oldu

Yenilenebilir enerji türlerinden olan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için yapılacak ihalenin tarihi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir