Ana Sayfa / Ekonomi / İşsizlik Maaşına İyileştirmeler Geliyor

İşsizlik Maaşına İyileştirmeler Geliyor

Hükümet, işsizlik maaşı üzerinde çalışmalarına hızlı bir şekilde sürdürüyor. Ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre, maaş alma şartları hafifletilecek, aylık artırılacak, süre uzatılacak, avantajlar yolda.

Yüksekten başlayıp düşerek devam edecek.

İşsizlik maaşının üst sınırının artırılması ve ödeme süresinin değişmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Ulusal İstihdam Stratejisi’nde hem işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştıracak, hem de iş aranmasını özendirecek düzenlemeler hayata geçirilecek. Aylık ödemeler yüksekten başlayıp düşerek devam edecek ve kişinin iş aramaya yönlendirilmesi kolaylaştırılacak.

Ödeme süresi 14 aya çıkabilir.

Çalışmalar yasaya dönüştürülürse şu anda asgari ücretin yüzde 80’ine kadar olan üst sınırın 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir rakam olması tahmin ediliyor. Yine en fazla 10 ay olan ödeme süresinin de 12-14 ay arasında bir süreye çıkartılacağı gündemde. İşsizlik maaşı almanın şartlarının da hafifletilmesi gündem maddeleri arasında. Şu anda son 3 yılda 600 gün primi olmayan ve son 4 ayda prim ödememiş olan birisi işsizlik maaşından yararlanamıyor. Özellikle son 4 ay şartı hasta olan ya da başka sebeplerle işten kısa süreli ayrı kalanların maaş almasını güç kılıyor. Bu şartlardaki sürelerin de azaltılması konuşuluyor.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

YEKA İhale Tarihi Belli Oldu

Yenilenebilir enerji türlerinden olan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için yapılacak ihalenin tarihi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir