Ana Sayfa / Güncel / ATAK’a Güney Asya’dan Talip Var

ATAK’a Güney Asya’dan Talip Var

Türkiye’nin yerli helikopteri ATAK’a Güney Asya’dan sipariş var.

Türkiye’nin yerli helikopteri Atak’ı almak için Azerbaycan ve Pakistan’ın ardından Tayland’da sipariş verdi. Tayland Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Chaoroj Sorso, savunma sanayi fuarında beraberinde bulunan 100 kişilik heyetle ATAK helikopterlerini inceledi. Tayland heyeti Atak helikopterleri hakkında TUSAŞ yetkililerinden yaklaşık 1 saat brifing aldı.

Pilot olan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ATAK helikopteriyle deneme uçuşu yapmış ve ATAK helikopterlerine tam not vermişti. 30 adet ATAK helikopterinin Pakistan ile satışı için sözleşme görüşmeleri devam ediyor. ATAK helikopterinin ilk satışı 60 adet 3 milyar dolar olmak üzere Azerbaycan’a gerçekleşmişti.

TSK İçin 51 Adet Üretilecek

TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği 25 Adet ATAK helikopterinin teslimini Kasım ayında yapmıştı. TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetleri için toplamda 51 adet Atak helikopteri üretecek. ATAK helikopteri üretilmeden önce ARGE durumundayken girdiği Uluslar arası testlerin tamamından tam not almayı başarmıştı. TUSAŞ mühendisleri helikopterin üst modelini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Diyarbakır’da PKK’lı Teröristlerin Mezar Taşları Değiştirildi

Diyarbakır Emniyeti’nin uyarısıyla üzerinde şehit yazan veya mezar taşında PKK amblemleri olan teröristlerin mezar taşları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir