Ana Sayfa / Güncel / Çanakkale’de 305 Kaçak Göçmen Yakalandı

Çanakkale’de 305 Kaçak Göçmen Yakalandı

Çanakkale açıklarında yasa dışı yollarla Yunanistan’a kaçmaya çalışan 305 kaçak göçmen yakalandı.

Çanakkale açıklarında devriye görevini gerçekleştiren SAGET-7 Botu, öğlen saatlerinde bir teknede kaçak göçmen olduğu tespit edildi. Yunanistan’a doğru seyreden tekneye, Sahil Güvenlik ekiplerinin dur ihtarına uymaması üzerine Çanakkale açıklarında kovalamaca başladı. Olası saldırı ihtimali üzerine olay yerine Bozcaada’dan TSCG- 16 ve SAGET 31 ve Sarış Körfezinden TSCG- 66 botları olay yerine destek amaçlı sevk edildi. Yaklaşık yarım saat süren kovalamacının ardından göçmenleri taşıyan tekne Çanakkale Boğazı çıkışında Mehmetçik Burnu açıklarında durduruldu.

Teknede Suriye, Pakistan ve Afganistan uyruklu toplam 305 göçmen Yunanistan’a kaçmak üzereyken yakalandı. Ayrıca organizatör oldukları tespit edilen 7 Türk, 1 İranlı ve 2 Rus uyruklu kişi gerçekleştirilen operasyonda yakalandı.

Soruşturmaları Sürüyor

Kaçakları taşıyan gemiye el konularak Kepez Limanı’na bağlandı. Yakalanan kaçak göçmenler işlemlerinin bitmesiyle ülke dışına çıkarılacaklar. Yapılan incelemelerde organizatör olduğu tespit edilen 2 Türk, 1 İranlı ve 2 Rus uyruklu toplam 10 şüpheli ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edilecekler.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Diyarbakır’da PKK’lı Teröristlerin Mezar Taşları Değiştirildi

Diyarbakır Emniyeti’nin uyarısıyla üzerinde şehit yazan veya mezar taşında PKK amblemleri olan teröristlerin mezar taşları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir