Ana Sayfa / Güncel / Deprem Uzmanları Artçılar Hakkında Konuştu

Deprem Uzmanları Artçılar Hakkında Konuştu

Bölgede yaşayanların yüreğini ağzına getiren Ege Denizi, Gökova Körfezinde meydana gelen 6.6’lık depremin ardından artçı sarsıntılara dikkat çeken Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Ege’de endişe edilecek bir durum yoktur” ifadelerini kullandı.

Çökertme ve yırtılma yok

Gökova Körfezinde meydana gelen 6.6’lık depremin ardından artçı sarsıntılara dikkat çeken Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Ege’de endişe edilecek bir durum yoktur. Doğuya doğru Çökertme ve Ören’e doğru bir yırtılma söz konusu değildir” diye kendisini ifade etti.

“Kayma bir buçuk metre”

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 6.6’lık depremin ardından Bodrum ve Kos Adasındaki artçı sarsıntılar hakkında konuştu. Dr. Üşümezsoy, Gökova depremiyle ilgili ise, “Bu fay düzlemi Gökova Körfezi’nin altına doğru düşük eğimle dalmaktadır ve fayı doğudan Çökertme ile Datça istikametinde uzanan yanal atımlı fayla sınırlamaktadır. Fayın yırtılma düzlemi 700-800 km karedir. Bu da 6.7 lik depremi göstermektedir. Fayın atımı ise yani kayma, bir bir buçuk metre kadardır. Datça Yarımadası ve onun Gökova’daki devamı bu fay düzlemi üzerinde saatin tersi yönünde güneye doğru dönerek kaymaktadır” sözlerini kullandı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Diyarbakır’da PKK’lı Teröristlerin Mezar Taşları Değiştirildi

Diyarbakır Emniyeti’nin uyarısıyla üzerinde şehit yazan veya mezar taşında PKK amblemleri olan teröristlerin mezar taşları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir