Ana Sayfa / Sağlık / Bayram Tatlılarında Değişiklik Yapmanın Yolları

Bayram Tatlılarında Değişiklik Yapmanın Yolları

Ramazan ayı sürecince beslenme düzeni insanlarda köklü bir değişime uğradı. Oruç tutarken, uzun süreli açlık ve susuzluk nedeniyle metabolizma yavaşlamış oldu. Ramazanın sona ermesine az kalmasıyla birlikte bayrama günler kaldı.

Bayram ziyaretlerinde yenilen şerbetli tatlılar ve ağır tatlılar, mide problemlerine sebep olabiliyor. Bununla kalmayıp aynı zamanda tansiyon ve şeker rahatsızlığı olan kişiler içinde büyük bir tehdit oluşturuyor.

Ramazan Bayramı’nı sağlık sorunlarıyla karşılaşmadan geçirmek istiyorsanız, tatlılara şeker yerine bal ilave edilmesi uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor.

Sağlığınız İçin Değişiklik Yapın

Sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için bayramlarda, tatlıların üzerinde değişikliklerin yapılabileceğini belirten Honeyci’nin kurucusu ve diyet koçu Ahmet Bağran Aksoy, “Bayramda tüketilen ağır ve şerbetli tatlılar hassaslaşan midemizde rahatsızlıklara sebep oluyor. Bayramlar tatlı olmadan düşünülemez ancak sağlığımızı korumak için hazırlayacağımız tatlılarda birkaç değişiklik yapabiliriz. Ramazan boyunca öğün sayımız ve tükettiğimiz besin miktarı değişiklik gösterdiği için bu dönemde metabolizmamız yavaşlıyor. Bayramda konuklarınıza ikram edeceğiniz tatlılara ham bal ilave edebiliriz. Özellikle hafif olması sebebiyle ballı tel kadayıf, ballı irmik ve ballı kabak tatlısı ile ballı muhallebi bayram sofralarına uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

Hakkında Sinan Özdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir