Ana Sayfa / Siyaset / Davutoğlu’ndan İran Açıklaması

Davutoğlu’ndan İran Açıklaması

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, İzmir’de yaptığı konuşmasında ABD’de görülen Reza Zarrab davası ve orada gösterilen belgelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemen ve bağımsız olduğunu ve ülkelerle kurduğu ilişkiler de kendisinin karar vereceğini belirtti.

Ahmet Davutoğlu, uluslar arası hukuka saygılı olduklarını ve gereken neyse her zaman yaptıklarını söyledi. İran hakkında ambargo uygulandığı sırada da var olan süreçlerin içinde bulunduklarını ve asla iki yüzlü bir tavır sergilemedikleri dile getirdi. O dönemde de ABD’nin tek taraflı olarak uyguladığı ambargoya uymadıklarını belirten Davutoğlu bunu kıyamete kadar söyleyeceklerini vurguladı.

’17 saat aralıksız çalıştık’

Davutoğlu Dışişleri bakanı görevinde bulunduğu sürede Tahran’a gittiğinde bir gün içinde 17 saat boyunc ara vermeden müzakerede bulunduklarını hatırlattı.

Kendileri o dönemde çaba gösterirken, batı karşıtlığı olarak suçlandıklarını şimdi de küstah bir şekilde ithamlarda bulunulduğunu belirten Davutoğlu, O dönemlerde 17 saat oturdukları koltuktan kalkmadan İran’a uygulanan ambargonun kaldırılması için çalıştıklarını da ekledi. O gün anlaşmanın kabul görmesi halinde bugün bunların yaşanmayacağını söyleyen Davutoğlu, İran’la ilişkilerimiz mahkeme konusu yapılamaz’ dedi.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Binali Yıldırım: Soçi’de Önemli Kararlar Alınacak

Başbakan Binali Yıldırım Yıldız Teknik Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Burada konuşma yapan Yıldırım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir