Ana Sayfa / Siyaset / Leyla Zana Davası Sonuçlandı

Leyla Zana Davası Sonuçlandı

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Örgüt üyesi olmak, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen dağılmamak ve suçu ve suçluyu övmek’ suçlarından 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat ettiği öğrenildi.

 8 Şubat’ta göz altına alınmıştı.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 21 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada beraati sağlandı. Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma bünyesinde 8 Şubat günü gözaltına alınan, aynı gün adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve daha sonra hakkında ‘Örgüt üyesi olmak, kanuna aykırı toplantı ve ürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen dağılmamak ve suçu ve suçluyu övmek’ suçlarından 21 yıla kadar  hapis istemiyle dava açılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yargılanması sürdürüldü.

Somut delil bulunamadı.

Diyarbakır 5’nci Ağır ceza mahkemesinde görülen davanın 2’nci celsesine Leyla Zana yer almadı ama avukatı hazır oradaydı. Davada esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, sanık hakkındaki suçlamalarla ilgili somut delil bulunmaması nedeniyle beraatına karar vermeyi uygun gördü. Daha sonra kararını açıklayan mahkemeden sanık Leyla Zana’nın eylemlerinin sabit olmaması sebebiyle beraat kararı çıktı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Erdoğan: Kadına Şiddette Önemli Adımlar Attık

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programa katıldı. Yahya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir