Ana Sayfa / Siyaset / O Tasarı Meclisten Geçti

O Tasarı Meclisten Geçti

Helal Akreditasyon Kurumu kurulmasına dair kanun tasarısı, oy birliğiyle TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı.

TBMM genel kurulundan geçen Helal Akreditasyon Kurumuyla helal uygunluk kuruluşları denetim altına alınacak, bu kurumların ulusal ve uluslararası standartlarına uygunluğu denetlenecek, ve bu kuruluşlar özel bütçeli olacak. Helal Akreditasyon Kurumuyla helal uygunluk kuruluşlarının kıstas ve tedbirleri düzenlenecek. Helal Akreditasyon Kurumu, helal uygunluk kuruluşları ile ilişkiler kurarak, iş birliğinde bulunacak.

Meclisten geçen Helal Akreditasyon Kurumuna bağlı olarak Danışma Kurulu ve Genel Sekreterlik birimleri kurulacak. Helal Akreditasyon Kurumu başkan ve 4 üyeden oluşacak. Başkan ve üyelerin ataması Başbakanlık tarafından bizzat yapılacak. Göreve gelen kişilerin görev süresi 3 yılla sınırlandırılacak.

Başvuruları İnceleyecek

Helal Akreditasyon Kurumunda, Helal Akreditasyon Dairesi Başkanlığı, Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı ve Yönetim Hizmetleri Dairesi birimlerinde oluşacak. Helal Akreditasyon Kurumu başvuruları inceleyerek sonuçlandırma ve akredite edilen kuruluşları denetleme görevlerini yerine getirecek. Ayrıca incelemeler gerçekleştirerek helal kuruluşların önemini arttırıcı faaliyetlerde bulunacak.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Erdoğan: Kadına Şiddette Önemli Adımlar Attık

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programa katıldı. Yahya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir