Ana Sayfa / Siyaset / YSK Teklifi Kabul Edildi

YSK Teklifi Kabul Edildi

Yüksek Seçim Kurulu’nun TBMM Genel Kurulunda yapılan toplantısında Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen kanun kapsamında, kurulun görevlerini icra ederken, yetkilerini kullanırken, tamamen tarafsız ve bağımsız olacağı ifade edildi. Kurulun hiçbir makam, mevki, organ, kurum ve kişilerle ilişkisinin kabul edilmeyeceği de belirtildi.

Kurulun üye sayısı 11 kişiden oluşacak. Bunlardan 7’si asıl 4’ü ise yedek üyelerden meydana gelecek. Kurul üyelerinin 6 tanesi Yargıtay, 5 tanesi Danıştay genel kurullarının kendi üyelerinin içinden gizli oy kullanımı ile belirlenecek. Kuruldaki üyelerin görev süresi ise 6 yıl olarak belirlendi. Görev süreci biten üye için yeniden seçime girme hakkı da verilecek.

3 yılda bir yeni seçim yapılacak

Kurulda görev hizmet süresi tamamlanan üyelerin yerine yeni seçilecek üyeler için 3 yıl arayla ocak ayının 2. Yarısı kapsamında bir seçim düzenlenecek.

Eğer başkan ve başkanvekilleri kuruldaki görev süresi bitmeden ayrılmak isterse ve bırakırsa, bu boşalan görevler için tekrar seçim yapılacak. Görevinden ayrılan kişi, yeni seçilen üyenin görev yerini alabilecek.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Binali Yıldırım: Soçi’de Önemli Kararlar Alınacak

Başbakan Binali Yıldırım Yıldız Teknik Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Burada konuşma yapan Yıldırım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir