Ana Sayfa / Teknoloji / iPhone X’te Stajyer İtirafı

iPhone X’te Stajyer İtirafı

Apple tarafından 10. Yıla özel olarak üretilen İphone X için kullanıcılar tarafından yoğun eleştiriler devam ederken iPhone X modelinin üretim hattından kaynaklı yeni bir skandal ortaya atıldı. Foxconn ise, özel üretim iPhone X modelinin üretim bandında stajyer olarak çalışan öğrencilere fazla mesai yaptırdıklarını itiraf etti.

Apple’ın tedarikçisi olan Fanconn, yeni nesil akıllı telefonda tarih yazan iPhone X modelinin üretim bölümüyle ilgili ciddi bir itirafta bulundu. Famconn itirafı sırasından iPhpne X modellerinin üretiminde çoğunlukla stajyer öğrencileri kullandırttığını söyledi.

6 öğrenci açıklama yaptı

Bu hareketle Çin İş Kurallarını ihlla eden Fanconn üretim hattında stajyer öğrencilerin gün içerisinde 11 saat çalıştığını ifade etti. İtirafın ardından Fanconn çatısı altında çalışan 6 öğrenci açıklama yaptı.

Bu 6 öğrenci, Çin İş Yasası’nın Fanconn tarafından ihlal edildiğini, şirket tarafından fazla mesaiye tabi tutulduklarını dile getirdi. Fanconn fabrikalarında Financial Times verilerine göre çalışan stajyer sayısı 3000’i aşıyor. 17-19 yaş aralığında olan bu stajyerler iş deneyimi elde etmek için çalışırken, Fanconn skandaldan sonra artık fazla mesaiye izin vermeyeceklerini açıkladı.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

Öğrencilere MEB’den Dizüstü Bilgisayar

Eğitimde teknoloji çatısı altında 2011 yılında FATİH projesi hayata geçirildi. Bu proje kapsamında bu zamana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir