Ana Sayfa / Teknoloji / Öğrencilere MEB’den Dizüstü Bilgisayar

Öğrencilere MEB’den Dizüstü Bilgisayar

Eğitimde teknoloji çatısı altında 2011 yılında FATİH projesi hayata geçirildi. Bu proje kapsamında bu zamana kadar okullara 432 bin 288 adet akıllı tahta verilirken, öğrencilere ise 1 milyon 438 bin adat tablet dağıtımı yapıldı. Öğrenciler tarafından tabletlere farklı yazılımlar yüklendiği ve bazılarının ise tabletleri satmaya çalışmasının ortaya çıkmasıyla proje ile ilgili pek çok soru işareti ortaya çıktı.

Projede yaşanan sorunların ardından Milli Eğitim Bakanlığı proje ile ilgili yapılandırma sürecine girdi. MEB konuyla ilgili ihale düzenleneceğini duyurdu. İhaleyi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üstlendi. Fakat projenin hızlandırılması kapsamında 2015 yılında ihale kısmı da MEB’e devredildi.

3 operatörle anlaşma yapılacak

Yakın zamanda gerçekleşeceği duyurulan ihalede en dikkat çekici nokta ise bu sefer tablet değil ikisi bir arada bilgisayarların dağıtılacağı bilgisi oldu. Bu kapsamda, önümüzdeki eğitim – öğretim döneminde öğretmenlere 200 bin bilgisayar, öğrencilere ise 2 milyon 700 bin bilgisayar dağıtılacak.

İhale kapsmaında MEB, Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom’la anlaşma gerçekleştirecek. İhalenin şartnamesi 6 bölgeye göre belirlendi. Burada en avantajlı ve dezavantajlı olarak planlama yapılacak.

Hakkında Sinan Özdemir

Ayrıca Bakınız

iPhone X’te Stajyer İtirafı

Apple tarafından 10. Yıla özel olarak üretilen İphone X için kullanıcılar tarafından yoğun eleştiriler devam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir